Home arrow صفحه اصلی arrow آوای مارکده arrow گزارش نامه 209 اول تیر 99
گزارش نامه 209 اول تیر 99 چاپ ارسال به دوست
نویسنده Administrator   
1399/03/30 ساعت 13:37:47

 

 جشنواره شعر و موسیقی سنتی ایل بزرگ شاهسون

روز 21 بهمن 97 از ساعت 2 تا 6 بعد از ظهر جشنواره شعر و موسیقی سنتی ایل بزرگ شاهسون در محل شهرک صادقیه تهران با حضور جمعی  برگزار گردید. 

 جمعیت نسبتا زیادی جمع شده بود گفته¬شد که از جاهای مختلف آمده¬اند از شهر تهران بزرگ، قم، ساوه، شهریار، ورامین، شهر ری، کرج و اطراف آن  و... از مارکده من و همسرم بودیم. جمعی بودیم هم¬تبار، گردهم آمده بودیم تا شکوه شعر و موسیقی و هنر رقص سنتی خود را به نمایش بگذاریم و لذت ببریم و ساعاتی شاد و خوش باشیم. به گفته¬ی استاد شهریار« بیز خوْشودوق خیرات اوْلسون، توْی   اوْلسون » جای تک¬تک همشهریان شادزی و شادی¬خواه مارکده¬ای¬ام خالی، کاش می¬بودید، می¬دیدید، می¬شنیدید، با شادی¬ها همراه می¬شدید، دست می¬زدید، می¬رقصیدید و لذت می¬بردید. 

برنامه¬های شعر و موسیقی متنوعی اجرا شد. چندین نفر آشیق¬های هنرمند محبوب شاهسون¬ها با چگورهای¬شان روی صحنه رفتند و برای مردم شعر عرفانی و اجتماعی خواندند و چگور نواختند از جمله: آشیق گونش، آشیق صحرایی، آشیق زرگر، آشیق قلندر و... نوازندگان مختلف هم به جشنواره دعوت شده بودند که هریک با ساز خود روی صحنه آمدند برای جمع آهنگ شاد نواختند و خوانندگان محبوب مردمی از جمله امید ترکمن، نادر رنجبر، سجاد توکلیان و...  همراه نوازنده¬ها ترانه¬های شادی¬بخش شاهسونی به زبان ترکی خواندند. چند نفر شاعر هم در جشنواره حضور داشتند که یک یک روی صحنه رفتند و برای جمعیت حاضر سروده¬های خود را خواندند از جمله: سرکار خانم مریم یواشه، چوبان¬اوغلو، فردوسی و... دو دختر خانم 10-12 ساله، خانم طناز غفاری و خانم یاسمن فردوسی با لباس محلی شاهسونی هم برای حاضران اشعار ترکی خواندند. مجری برنامه خانم فرحناز غفاری از شاهسونان دشت مغان بود که با لباس محلی شاهسونی و با صدای زیبایش روی سن شعر و جمله¬های قصار را به زبان ترکی دکلمه می¬کرد. خوشبختانه بر حسب اتفاق با پدر و شوهرِ خانم فرحناز در کنار هم نشسته بودیم هر دو از شور و شوق و علاقه این خانم نسبت به شعر، موسیقی و هنرهای ایل شاهسون برایم گفتند.   

اما شورانگیز ترین لحظات جشنواره که همه را به وجد آورد و در چهار نوبت با فاصله اتفاق افتاد و آن هنگامی بود که گروه السون به سرپرستی داود ترکمن اجرای موسیقی داشت و ترانه¬های ترکی شاهسونی شاد خوانده شد همزمان هم هنرمندان رقصنده گروه، هالای رقصیدند در یکی از این نوبت¬های اجرای گروه السون تعدادی از مردان حدود 50 ساله و بالاتر از جمله چند نفر از آشیق¬های سرشناس دست در دست یکدیگر هالای رقصیدند که با شکوه¬ترین، شورانگیزترین و زیباترین لحظات جشنواره بود. چقدر این بزرگ مردان، زیبا، اصیل و با وقار هالای می¬رقصیدند. من با دیدن رقص زیبا و اصیل هالای این مردان بزرگ¬سال، اشگ در چشمانم حلقه زد و با خود زمزمه کردم؛ چرا باید همشهری¬های شادزی و شادی¬خواه من از دیدن این هنر رقص زیبا دور باشند؟ 

وقتی گروه السون برنامه اجرا می¬کرد تعداد زیادی از مردان جوان به فضای باز کنار صحنه برای رقص می¬آمدند و جلو شلوغ می¬شد تعدادی هم در راهرو بین صندلی¬ها به رقص می¬پرداختند پس از اتمام موسیقی دوباره سرجای خود بر می¬گشتند. برنامه پایانی جشنواره بازهم اجرای گروه السون همراه با رقص دسته¬جمعی بود اغلب مردان در جلو سن و فضای باز کنار سن در حال رقص هالای بودند در این میان آشیق محمد صحرایی در میان رقصندگان شوری بپا کرد و تحسین همه را بر انگیخت. 

جادارد از همه دست¬اندرکاران برگزاری جشنواره شعر و موسیقی سنتی ایل بزرگ شاهسون بویژه جناب آقای حمید مرادی تشکر و قدردانی نمایم که یک بعد از ظهر سرشار از شادی برای جمعی مردم هم¬تبار فراهم کردند تا بتوانند اندکی خستگی شعارهای رسمی و تکراری را از روان خود بزدایند، اندکی از فضای گریه و روضه و نوحه دائمی دور باشند و روان¬شان اندکی از گزند تلقین¬ها و دروغ¬های شبانه روزی رسانه سراسری دور بماند. 

                              محمدعلی شاهسون مارکده


یادداشت های بازدیدکنندگان

نویسنده Anonymous در تاریخ 1399/04/13 ساعت 06:03:39
وای وای وای  
چقدر بایید از دست این آخوندها بکِشیم 
تو این وضعیت شدید کرونا یه آخوند امشب تومارکده جشن عقد گرفته کلی هم دعوتی داشته و شام و ...... 
بابا اینقدر میگن تجمع نداشته باشید جشن نگیرید واسه کی میگن  
خب یعنی چه یه ذره رعایت کنید  
عجب نفهمایی هستید  
اه اه اه خاک بر سرتون

نویسنده نوه خاله خجه در تاریخ 1399/04/15 ساعت 05:24:37
مشاهیر در مورد آخوندها چه گفته اند 
 
* "میرزا آقا خان کرمانی (150سال پیش)" 
آخوند اگر دوست تو باشد، مالت را میخورد و اگر دشمن تو باشد، خونت را 
 
* "نادر شاه افشار" 
هر آخوند را باید "دوبار" اعدام کرد. یکی برای زندگی بی ثمر و بی خاصیت و بی حاصل و مرده خواری او، و دوم برای فریب مردم و بلعیدن دسترنج و حاصل تلاش و کار آنان. 
 
* "اینگر سول" 
کفرگویی اتهامی است که روحانیون برای دفاع از اعتقادات مذهبی که توانایی مراقبت از خود را ندارند، ابداع کردند. 
 
* "دکتر شاپور بختیار" 
فراموش نکنید صدای نعلین آخوندها از صدای چکمه نظامیان خطرناک تر است و در صورت به قدرت رسیدن آخوندها، شما خودتان نخستین قربانی آن ها خواهید بود. 
 
* "دیتر هالروردن" (دی دی) 
از آدم های مذهبی بترسید... اینان به درجه ای رسیدن که مطمین شدن هر غلطی می خواهند بکنن اشکال نداره. چون فکر میکنن با عبادت کردن جبرانش میکنن.
نام شما / ایمیل شما

آخرین بروز رسانی ( 1399/04/26 ساعت 04:55:02 )

کلیه حقوق این سایت متلعق به روستای مارکده می باشد